Images
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/century-century-hi-performance-car-battery-43/648720.htmlPromotions
Additional Information
Product Info
Product Info
If you need a new battery, don't settle for less than the best. Built for tough Australian conditions, Century Hi Performance batteries come with a 30 month warranty to keep you driving with confidence.
Low maintenance design and superior in-built vibration and corrosion resistance that provides more efficient power delivery and lifespan. The Century 43 battery is suitable for a range of earlier model small-engine Asian-built and other imported vehicles with standard electronics. Get your journey started with this 12V 330CCA battery.
Get More Warranty with Supercheap Auto
Get an additional 2 months’ warranty* when you buy your Century Battery from Supercheap Auto.
Have it fitted by a Supercheap Auto team member and receive another additional 2 months’ warranty*.
That’s up to 4 months’ additional warranty* when you purchase and install your Century Battery with Supercheap Auto.
Disclaimer:*Additional months are calculated from the manufacturer’s warranty as noted on the battery label. These additional warranties are in addition to your rights under the Australian Consumer Law.
Features
- Reliable starting power built tough for Australian conditions
- Low maintenance design
- Engineered for vehicles with standard power demands
- Power for vehicle electrics
- Longer service life
- 30 month warranty + 2 months bonus warranty via Supercheap Auto*
Tech Spec
| Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Dimensions | 238mm (L) x 134mm (W) x 173mm (H) x 200mm (TH) |
| Terminal Arrangement | As Per Image |
| Terminal type | Standard Post |
| Weight | 10.50kg |
| Voltage | 12V |
| Cold cranking amps | 330CCA |
| Amp hours | 40AH |
| Maintenance type | Low Maintenance |
| warranty |
|