XTM 12V 125Amp Dual Battery Isolator Kit
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/xtm-4x4-accessories-xtm-12v-125amp-dual-battery-isolator-kit/605750.html
$79.99
Club Price
$59.99
Club Price
$59.99
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. 605750
Additional Information
Product Info
Product Info
The XTM 12V 125Amp Dual Battery Isolator Kit is a great choice for large 4WD vehicles looking to run a double battery system. It includes a voltage dual-sensitive relay, 4 copper crimp lugs for manual reset circuit breakers, 2 position Marine type battery terminals and 1 negative terminal, 2 red heat shrinks, and cable ties. Everything you need to get fully prepared!
Features
- Full Dual Battery Isolator kit for 4WD’s
- 1 X Voltage dual sensitive relay
- 6 x 200mm cable ties
- 4 X Copper crimp lugs for manual reset circuit breakers
- 2 X Positive Marine type battery terminals with M8 screws
- 1 X Negative Marine type battery terminal with M8 screws
- 2 X Red heat shrink
- 1 X Insulated ring terminal
- Note: Not suitable for lithium batteries
Tech Spec
XTM 12V 125Amp Dual Battery Isolator Kit
| System Voltage | 12V |
|---|---|
| Maximum Current | 125 Amp |
| Isolator Type | Voltage Dual Sensitive Relay |
| Black Copper Cable Length | 70 cm |
| Red Copper Cable Length | 700 cm |
| Cable Ties Included | 6 x 200 mm |
| Copper Crimp Lugs | 4 (for manual reset circuit breakers) |
| Positive Battery Terminals | 2 x Marine Type with M8 Screws |
| Negative Battery Terminal | 1 x Marine Type with M8 Screw |
| Heat Shrink | 2 x Red |
| Ring Terminal | 1 x Insulated |