Genex Alternator Valeo Type 098-20-114
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/genex-alternator-valeo-type/SPO4116223.html
Now
$271.20
^
Was
$339.00
Don't Miss Out - Sale Ends
05/04/26
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO4116223
Additional Information
Tech Spec
ALTERNATOR VALEO TYPE
| Quality Code | Quality Aftermarket |
|---|---|
| Part Type | Aftermarket |
| Original Brand | Valeo |
| Voltage | 12V |
| Output in AMPS | 120A |
| Mount Type Alternator | Twin Leg |
| Inside Ft - Ft Bottom | 45mm |
| Pulley Type | Clutch Pulley |
| Pulley Diameter | 54mm |
| Number of Pulley Grooves | 6 |
| Regulator Type | Internal |
| Connection Type | COM / LIN |
| Engine Litres | 2.0 |
| Engine Code | Duratorq |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Automatic |
| Warranty Period | 12 months |