Genex Alternator - 098-03-247
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/genex-alternator-bosch-type/SPO3313359.html
$879.00
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO3313359
Additional Information
Tech Spec
ALTERNATOR BOSCH TYPE
| Quality Code | Quality Aftermarket |
|---|---|
| Part Type | Aftermarket |
| Original Brand | Bosch |
| Voltage | 12V |
| Output in AMPS | 200A |
| Mount Type Alternator | Pad Mount |
| Pad Mount Top Front | 70mm |
| Pad Mount Top Rear | 70mm |
| Pad Mount Top C-C Measurement | 56mm |
| Pad Mount Bottom Front | 70mm |
| Pad Mount Bottom Rear | 70mm |
| Pad Mount Bottom C-C Measurment | 56mm |
| Pad Mounting Top Hole Size | 10mm |
| Pad Mounting Bottom Hole Size | 10mm |
| Adjustment Arm Length | 163mm |
| Adjustment Arm Rear Pad Mount | 172mm |
| Pivot Hole Front Diameter | 10mm |
| Pivot Hole Rear Diameter | 10mm |
| Pulley Type | Clutch Pulley |
| Pulley Diameter | 54mm |
| Number of Pulley Grooves | 6 |
| Regulator Type | Internal |
| Connection Type | L-DFM |
| Engine Litres | 2.2 |
| Engine Code | 646980 646982 646983 646984 646985 646986 |
| Fuel Type | Diesel |
| Unit Dimensions | 225mm x 220mm x 160mm |
| Unit Weight | 8kg |