Century Deep Cycle Battery C12-40DG - 37Ah, GEL, 12V - 142102
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/century-century-gel-battery---c12-40dg/SPO2266044.html
Now
$307.30
^
Was
$439.00
Don't Miss Out - Sale Ends
05/04/26
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO2266044
Additional Information
Product Info
Product Info
Get More Warranty with Supercheap Auto
Get an additional 2 months’ warranty* when you buy your Century Batteryfrom Supercheap Auto.
Disclaimer:*Additional months are calculated from the manufacturer’s warranty as noted on the battery label. These additional warranties are in addition to your rights under the Australian Consumer Law.
Features
- Bonus 2 Month Warranty via Supercheap Auto*
- Reliable starting power built tough for Australian conditions
- Suitable replacement for original equipment (OE) batteries
Tech Spec
Got room for something a bit more powerful? Try the Century C12-75DG.
Tech Spec
| Chemistry: | GEL Electrolyte |
|---|---|
| Dimensions: | 198mm (L) x 166mm (W) x mm (H) x 169mm (TH) |
| Terminal Arrangement: | As Per Image |
| Terminal Type: | M6 Insert Terminal |
| Weight: | 13.20kg |
| Voltage: | 12V |
| Amp Hours: | 37AH |
| Maintenance Type: | Maintenance Free |
| Warranty: | 12 months |