Bonus Warranty*
Images
Century EverRide Powersports Battery YB16CL-B
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/century-century-everride-powersports-battery-yb16cl-b/695192.html
Now
$100.79
^
Was
$143.99
Don't Miss Out - Sale Ends
04/04/26
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. 695192
Additional Information
Product Info
Product Info
The Century EverRide Powersports Battery YB16CL-B is designed for dependable starting power and long service life. Built to withstand vibration and corrosion, this battery is tough and reliable. Its low maintenance design adds convenience, while the 18-month warranty ensures peace of mind. Ideal for those seeking a durable and trustworthy battery for their powersports needs.
Get More Warranty with Supercheap Auto
Get an additional 2 months’ warranty* when you buy your Century Battery from Supercheap Auto.
Disclaimer:*Additional months are calculated from the manufacturer’s warranty as noted on the battery label. These additional warranties are in addition to your rights under the Australian Consumer Law.Features
- Dependable starting power
- Built to combat vibration & corrosion
- Long service life
- Low maintenance design
- 18 Month Warranty + 2 months bonus warranty via Supercheap Auto*
Tech Spec
Century EverRide Powersports Battery YB16CL-B
| Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Dimensions | 175x100x175mm |
| Terminal | A |
| Voltage | 12V |
| Cold Cranking Amps | 220CCA |
| Amp Hours | 19AH |
| Weight | 6.10kg |
| Warranty | 18 Months |