Genex Alternator - 098-03-1253
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/genex-alternator-bosch-type/SPO3023651.html
$549.00
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO3023651
Additional Information
Tech Spec
ALTERNATOR BOSCH TYPE
| Quality Code | Quality Aftermarket |
|---|---|
| Mount Type | Twin Leg |
| Part Type | Aftermarket |
| Pulley Diameter | 67mm |
| Original Brand | Bosch |
| No of Pulley Grooves | 4 |
| Voltage | 12 |
| Output in AMPS | 120 |
| Mount Type Alternator | Twin Leg |
| Inside Ft - Ft in mms bottom | 33 |
| Adjustment Arm length in mms | 184 |
| Pivot Hole Front Dia in mms | 10.5 |
| Pivot Hole Rear Dia in mms | 10.5 |
| Pulley Type | MG |
| Pulley Diameter in mms | 67 |
| Regulator Type | Internal |
| Connection Type | L - S |
| Engine Litres | 5.0 |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission | Suits Manual & Auto |
| Unit Dimensions | 240mm x 188mm x 158mm |
| Unit Weight | 5kg |