Austral Piston Set - PO1358 STD
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/austral-subaru-ej20g-dohc-piston-set/SPO1200553.html
$449.00
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO1200553
Additional Information
Tech Spec
SUBARU EJ20G DOHC 'PISTON SET'
| Head Type | Square Dish Top |
|---|---|
| Compression Height | 32.70mm - 2.80mm |
| O/Length | 53.7mm |
| Pin Size | 23.00mm x 64.00mm |
| Pin Type | Full Floating |
| Top Compression Ring Width | 1.20mm |
| Second Compression Ring Width | 1.20mm |
| Oil Ring Width | 2.50mm |
| Use Ring Set | CR1358 STD |