Austral Piston Set - PO970 STD
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/austral-toyota-7afe-piston-set/SPO1201004.html
$249.99
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO1201004
Additional Information
Tech Spec
TOYOTA 7AFE 'PISTON SET'
| Head Type | Dish Top with 4 Valve Reliefs |
|---|---|
| Compression Height | 30.50mm - 3.30mm |
| Overall Length | 55.6mm |
| Pin Size | 20.00mm x 56.00mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Top Compression Ring Width | 1.20mm |
| Second Compression Ring Width | 1.50mm |
| Oil Ring Width | 3.00mm |
| Use Ring Set | CR970 STD |