Austral Piston Set - PO958 STD
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/austral-toyota-4age-piston-set---20mm-pin/SPO1200979.html
$199.99
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO1200979
Additional Information
Tech Spec
TOYOTA 4AGE 'PISTON SET - 20mm PIN'
| Head Type | Dish Top with 4 Valve Reliefs |
|---|---|
| Compression Height | 30.60mm - 1.00mm |
| Overall Length | 64.6mm |
| Pin Size | 20.00mm x 61.00mm |
| Pin Type | Full Floating |
| Top Compression Ring Width | 1.50mm |
| Second Compression Ring Width | 1.50mm |
| Oil Ring Width | 2.80mm |
| Use Ring Set | BR955 STD or CR955 STD |