Austral Piston Set - PO798 STD
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/austral-toyota-3mzfe-piston-set/SPO1200911.html
$449.00
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO1200911
Additional Information
Tech Spec
TOYOTA 3MZFE 'PISTON SET'
| Head Type | Dish Top with 4 Valve Reliefs |
|---|---|
| Compression Height | 31.20mm - 0.6mm |
| O/Length | 54.5mm |
| Pin Size | 22.00mm x 56.00mm |
| Pin Type | Full Floating |
| Top Compression Ring Width | 1.20mm |
| Second Compression Ring Width | 1.20mm |
| Oil Ring Width | 3.00mm |
| Use Ring Set | CR798 STD |