Austral Piston Set - PO905 STD
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/austral-toyota-2az-fe-piston-set/SPO1200951.html
$349.00
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO1200951
Additional Information
Tech Spec
TOYOTA 2AZ-FE 'PISTON SET'
| Head Type | Dish Top with 4 Valve Reliefs |
|---|---|
| Compression Height | 33.70mm + 2.10mm - 5.70mm |
| Overall Length | 55.8mm |
| Pin Size | 22.00mm x 56.00mm |
| Pin Type | Full Floating |
| Top Compression Ring Width | 1.20mm |
| Second Compression Ring Width | 1.20mm |
| Oil Ring Width | 2.00mm |
| Use Ring Set | CR905 STD |