Austral Piston Set - PO1354 020
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/austral-subaru-ej25-sohc-piston-set/SPO1200542.html
$349.00
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO1200542
Additional Information
Tech Spec
SUBARU EJ25 SOHC 'PISTON SET'
| Head Type | Dish Top with 4 Valve Reliefss |
|---|---|
| Compression Height | 29.50mm - 1.60mm |
| O/Length | 50.1mm |
| Pin Size | 23.00mm x 62.00mm |
| Pin Type | Full Floating |
| Top Compression Ring Width | 1.20mm |
| Second Compression Ring Width | 1.20mm |
| Oil Ring Width | 2.50mm |
| Use Ring Set | CR1354 020 |