Austral Piston Set - PO1145 STD
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/austral-nissan-vq35de-piston-set/SPO3678636.html
$449.00
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO3678636
Additional Information
Tech Spec
NISSAN VQ35DE 'PISTON SET'
| Head Type | Dome Top with 4 Valve Reliefs |
|---|---|
| Compression Height | 29.60mm + 0.80mm |
| Overall Length | 53.8mm |
| Pin Size | 22.00mm x 58.00mm |
| Pin Type | Full Floating |
| Top Compression Ring Width | 1.20mm |
| Second Compression Ring Width | 1.20mm |
| Oil Ring Width | 2.50mm |
| Use Ring Set | CR1145 STD |