Austral Piston Set - PO1116 020
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/austral-nissan-qr25de-piston-set/SPO1200130.html
$449.00
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO1200130
Additional Information
Tech Spec
NISSAN QR25DE 'PISTON SET'
| Head Type | Dish Top with 2 Valve Reliefs |
|---|---|
| O/Length | 54.80mm |
| Comp Height | 32.00mm - 4.00mm |
| Pin Size | 20.00mm x 57.00mm |
| Pin Type | Full Floating |
| Top Compression Ring Width | 1.20mm |
| Second Compression Ring Width | 1.20mm |
| Oil Ring Width | 2.50mm |
| Use Ring Set | CR1116 020 |