Austral Piston Set - PO1213 020
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/austral-hyundai-g4fk-16v-piston-set/SPO1200293.html
$279.99
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO1200293
Additional Information
Tech Spec
HYUNDAI G4FK 16v 'PISTON SET'
| Head Type | Flat Top with 2 Valve Reliefs |
|---|---|
| Compression Height | 30.40mm |
| Overall Length | 53.4mm |
| Pin Size | 18.00mm x 47.30mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Top Compression Ring Width | 1.20mm |
| Second Compression Ring Width | 1.50mm |
| Oil Ring Width | 3.00mm |
| Use Ring Set | CR1213 020 |