Austral Piston Ring Set - PO209 020
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/austral-gmh-3.6l-alloytec-piston-set/SPO1200663.html
$449.00
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO1200663
Additional Information
Tech Spec
GMH 3.6L Alloytec 'PISTON SET'
| Head Type | Flat Top with 4 Valve Reliefs |
|---|---|
| Compression Height | 32.15mm |
| Overall Length | 55.0mm |
| Pin Size | 24.00mm x 61.00mm |
| Pin Type | Full Floating |
| Top Compression Ring Width | 1.20mm |
| Second Compression Ring Width | 1.50mm |
| Oil Ring Width | 2.50mm |
| Use Ring Set | CR209 020 |