Austral Piston Set - PO1200 STD
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/austral-daihatsu-ef-el-piston-set/SPO1200276.html
$149.99
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO1200276
Additional Information
Tech Spec
DAIHATSU EF-EL 'PISTON SET'
| Head Type | Dish Top with 4 Valve Reliefs |
|---|---|
| Compression Height | 27.90mm |
| Overall Length | 54.9mm - 5.40mm |
| Pin Size | 18.00mm x 52.00mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Top Compression Ring Width | 1.20mm |
| Second Compression Ring Width | 1.50mm |
| Oil Ring Width | 2.80mm |
| Use Ring Set | CR1200 STD |