Austral Piston Set - PO635 STD
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/austral-chry-3.3l-ega-piston-set/SPO1200827.html
$299.99
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO1200827
Additional Information
Tech Spec
CHRY 3.3L EGA 'PISTON SET'
| Head Type | Oval Dish |
|---|---|
| Compression Height | 31.70mm - 2.30mm |
| Overall Length | 53.6mm |
| Pin Size | 22.89mm x 67.50mm |
| Pin Type | Press Fit |
| Top Compression Ring Width | 1.50mm |
| Second Compression Ring Width | 1.50mm |
| Oil Ring Width | 3.00mm |
| Use Ring Set | CR635 STD |