Genex Alternator - 098-20-9567
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/genex-alternator-valeo-type/SPO3865727.html
$649.00
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO3865727
Additional Information
Tech Spec
ALTERNATOR VALEO TYPE
| Quality Code | Quality Aftermarket |
|---|---|
| Part Type | Aftermarket |
| Original Brand | Valeo |
| Voltage | 12V |
| Output in AMPS | 150A |
| Mount Type Alternator | Twin Leg |
| Inside Ft - Ft Bottom | 77mm |
| Adjustment Arm Length | 127mm |
| Inside FT-FT Front Hole Diameter | 10mm |
| Inside FT-FT Rear Hole Diameter | 10mm |
| Adjustment Arm Front Hole Diameter | 10mm |
| Pulley Type | 6 Multigroove |
| Pulley Diameter | 58mm |
| Number of Pulley Grooves | 6 |
| Regulator Type | Internal |
| Connection Type | COM-D |
| Engine Litres | 2.0 3.0 |
| Engine Code | N47D20 M57D30 306D3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Manual & Auto |