Austral Piston Set - PO1292 040
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/austral-mitsu-4m41t-piston-set/SPO3677938.html
$1,049.00
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO3677938
Additional Information
Tech Spec
MITSU 4M41T 'PISTON SET'
| Piston Type | Alfin with Oil Gallery |
|---|---|
| Head Type | Dish Top With 4 Valve Reliefs |
| Bowl Dia. | 47.6mm |
| Bowl Depth | 20.5mm |
| Top Of Combustion Bowl Mound to Piston Crown | 8.3mm |
| O/Length | 87.0mm |
| Pin Size | 32.00mm x 80.00mm |
| Pin Type | Full Floating |
| Top Compression Ring Width | 2.30mm Double Keystone |
| Second Compression Ring Width | 1.50mm |
| Oil Ring Width | 3.00mm |
| Use Ring Set | CR1292 040 |