Austral Piston Set - PO850A 040
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/austral-toyota-5sfe-late-97-piston-set/SPO1200934.html
$199.99
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO1200934
Additional Information
Tech Spec
TOYOTA 5SFE LATE 97> 'PISTON SET'
| Head Type | Dish Top with 4 Vave Reliefs |
|---|---|
| Compression Height | 32.50mm - 4.30mm |
| Overall Length | 56.5mm |
| Pin Size | 22.00mm x 66.00mm |
| Pin Type | Full Floating |
| Top Compression Ring Width | 1.20mm |
| Second Compression Ring Width | 1.20mm |
| Oil Ring Width | 3.00mm |
| Use Ring Set | CR852 040 |