Austral Piston Set - PO1019 020
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/austral-toyota-1kzte-piston-set---alfin/SPO1199965.html
Now
$719.20
^
Was
$899.00
Don't Miss Out - Sale Ends
05/04/26
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO1199965
Additional Information
Tech Spec
TOYOTA 1KZTE 'PISTON SET - ALFIN'
| Head Type | Flat Top with 2 Valve Reliefs |
|---|---|
| Compression Height | 45.80mm - 0.90mm - 2.40mm |
| O/Length | 80.7mm |
| Pin Size | 34.00mm x 73.00mm |
| Pin Type | Full Floating |
| Top Ring Width | 2.00mm Half Keystone |
| Second Compression Ring Width | 2.00mm |
| Oil Ring Width | 3.00mm |
| Use Ring Set | CR1019 020 |