Austral Piston Set - PO1011A 040
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/austral-toyota-1hd-ft-piston-set---alfin/SPO3804550.html
$1,249.00
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO3804550
Additional Information
Tech Spec
TOYOTA 1HD-FT 'PISTON SET - ALFIN'
| Head Type | Dish |
|---|---|
| Bowl Dia. | 41.8mm |
| Bowl Depth | 18.5mm |
| Top Of Combustion Bowl Mound to Piston Crown | 12.5mm |
| Compression Height | 49.40mm |
| O/Length | 80.4mm |
| Pin Size | 33.00mm x 73.00mm |
| Pin Type | Full Floating |
| Top Ring Width | 2.00mm Half Keystone |
| Second Compression Ring Width | 2.00mm |
| Oil Ring Width | 4.00mm |
| Use Ring Set | CR1010 040 |