Images
Special Order
NGK Spark Plug - BCPR5E-11
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/ngk-ngk-resistor-v-groove-spark-plug---bcpr5e-11/SPO221635.html
Now
$7.99
^
Was
$9.99
Don't Miss Out - Sale Ends
05/04/26
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO221635
Additional Information
Product Info
Product Info
Leading in the automotive industry, NGK spark plugs are available for virtually every type of engine – cars, motorcycles, marine applications, small engines and power tools. The part finder helps find the right spark plug via the article numbers.
Features
- V-groove cut into nickel centre electrode for improved ignitability
- Manufactured to OEM standards
- Pre-gapped ready for installation
- Replacement based on the same service interval as per the manufacturer's service book
Tech Spec
Technical Specifications
NGK Spark Plug - BCPR5E-11
| Thread Size: | 14mm |
|---|---|
| Reach: | 19mm |
| Hex Size: | 16mm |
| Seat Type: | Gasket |
| Resistor: | Resistor |
| Gap: | 1.1mm |
| Heat Range Chart Row: | 5 |
| Metal Type: | Nickel |
| Terminal Type: | Solid Post |
| Package Quantity: | 1 |
Cross Reference Data
Cross-compatible with these Part Numbers
| Beck Arnley: | 1765225 |
|---|---|
| Denso: | Q16PR-U11 / Q16P-U11 / Q16-U11 |