Genex Starter Motor - 099-11-593
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/genex-starter-motor-mitsubishi-type/SPO3600451.html
$142.99
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO3600451
Additional Information
Tech Spec
STARTER MOTOR MITSUBISHI TYPE
| Quality Code | Quality Aftermarket |
|---|---|
| Part Type | Aftermarket |
| Original Brand | Mitsubishi |
| Voltage | 12V |
| Kw Rating | 1.4KW |
| Rotation | Clockwise |
| Number of Pinion Teeth | 12 |
| Pinion Diameter | 32mm |
| Pinion at Rest | 3mm |
| Mount Type Starter | 2 Hole |
| Flange Diameter | 65mm |
| Mounting A Ctr to Ctr | 105mm |
| Mounting Hole Diameter | 10x1.25mm |
| Engine Litres | 1.5 |
| Engine Code | K9K |
| Fuel Type | Diesel |