Genex Alternator - 098-03-002
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/genex-alternator-bosch-type/SPO3313078.html
$579.00
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO3313078
Additional Information
Tech Spec
ALTERNATOR BOSCH TYPE
| Quality Code | Quality Aftermarket |
|---|---|
| Part Type | Aftermarket |
| Original Brand | Bosch |
| Voltage | 12V |
| Output in AMPS | 150A |
| Mount Type Alternator | Pad Mount |
| Pad Mount Top Front | 92mm |
| Pad Mount Top C-C Measurement | 0 |
| Pad Mount Bottom Front | 93mm |
| Pad Mount Bottom Rear | 93mm |
| Pad Mount Bottom C-C Measurment | 74mm |
| Pad Mounting Top Hole Size | 11mm |
| Pad Mounting Bottom Hole Size | 13mm |
| Pulley Type | Clutch Pulley |
| Pulley Diameter | 59mm |
| Number of Pulley Grooves | 6 |
| Regulator Type | Internal |
| Connection Type | L-DFM |
| Engine Litres | 2.2 2.4 |
| Engine Code | 6T TD4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Unit Dimensions | 223mm x 185mm x 168mm |
| Unit Weight | 6kg |