Austral Piston Set - PO1018A 020
Details
https://www.supercheapauto.com.au/p/austral-toyota-1kd-ftv-piston-set/SPO3804544.html
Now
$759.20
^
Was
$949.00
Don't Miss Out - Sale Ends
05/04/26
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. SPO3804544
Additional Information
Tech Spec
TOYOTA 1KD-FTV 'PISTON SET'
| Head Type | Dish Top with 4 Valve Reliefs |
|---|---|
| Bowl Dia. | 51.80mm |
| Bowl Depth | 16.40mm |
| Top Of Combustion Bowl Mound to Piston Crown | 4.00mm |
| Compression Height | 49.60mm |
| O/Length | 77.60mm |
| Pin Size | 34.00mm x 73.00mm |
| Pin Type | Full Floating |
| Top Ring Width | 2.00mm Half Keystone |
| Second Compression Ring Width | 1.50mm |
| Oil Ring Width | 3.00mm |
| Use Ring Set | CR1018 020 |